Butelka dla noworodka – jaką wybrać?

W życiu każdego rodzica przychodzi taki moment, że musi wybrać odpowiednią butelkę do karmienia dla swojego dziecka.

Butelka do karmienia duża, czy mała?

Rozmiar butelki do karmienia ma znaczenie szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka. Noworodek będzie spożywał znacznie mniejszą ilość pokarmu niż starsze dziecko. Dlatego butelki dla niemowląt mogą być małe.

Jaki materiał na butelki jest najlepszy?

W sklepach można dostać zarówno plastikowe, jak i szklane butelki. Szkło jest obecnie coraz popularniejszym materiałem na butelki dla niemowląt. Są ekologiczne. Szklaną butelkę można wyparzyć i wygotować, by pozbyć się wszelkich drobnoustrojów. Jednak niewątpliwą wadą szklanych butelek, jest ich masa. Są o wiele cięższe niż butelki plastikowe. Szklane butelki również mogą się nagrzewać co, może grozić tym, że maluszek się poparzy. Dobrym rozwiązaniem jest szklana butelka z silikonową osłonką. Natomiast butelka plastikowa jest tania i lekka. Taka butelka plastikowa nie rozbije się podczas upadku.

Czy kształt butelki ma znaczenie?

Półki w sklepie są pełne butelek dla niemowląt w różnych kształtach. Zaleca się wybierać profilowane butelki. Ze względów higienicznych dobrze , jest wybrać butelki proste. Taka butelka prosta jest szybka i łatwa w myciu. Dodatkowo butelkę prostą do mleka można wymienić w późniejszym czasie na kubeczek treningowy dla dziecka. Warto wybrać takie butelki, które mają większy otwór. Dzięki takiemu szerokiemu otworowi można z łatwością przelać pokarm do butelki.

Jak dobrać smoczek do butelki?

Nieodłącznym elementem butelki do mleka jest smoczek. Musi on być odpowiednio twardy i trwały. Mogą to być smoczki silikonowe lub kauczukowe. Najlepszy jest smoczek o szerokiej podstawie, który wymusi na dziecku prawidłowe ułożenie ust podczas ssania. Wygodny smoczek powinien być lekko spłaszczony na całej długości i niezbyt długi, aby dziecko nie odczuło dyskomfortu podczas przełykania. Intensywność przepływu należy dopasować do wieku dziecka.