Jaką pościel wybrać dla noworodka?

Dla prawidłowego rozwoju niemowlęta potrzebują bardzo spokojnego i komfortowego dnu. Aby był on możliwy niezbędne jest zadbanie o komfort termiczny dziecka, jego spokój psychiczny i bezpieczeństwo. W związku z tym wielu rodziców zastanawia się nad wyborem odpowiedniej pościeli dla ich dziecka.

Pościel dla niemowląt – tkanina

Pościel dla niemowląt powinna być wykonana z wysokogatunkowych materiałów. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór bawełny, która jest tkaniną pochodzenia naturalnego. Zapewnia ona dobrą izolację cieplną ale jednocześnie nie utrudnia dostępu powietrza do skóry dziecka. Dobrej jakości bawełna jest również tkaniną, która wraz z użytkowaniem i kolejnym praniem nie traci swojego atrakcyjnego wyglądu i cennych właściwości.

Pościel dla niemowląt – wkład

Poza hipoalergicznym poszyciem dobrej jakości pościel powinna posiadać również bezpieczny dla dziecka wkład. Należy zatem zwracać uwagę na wypełnienie rożków

, śpiworków, poduszek oraz kołderek i wybierać jedynie produkty wysokogatunkowe o właściwościach antyalergicznych i przeciwbakteryjnych. Warto pamiętać również o tym, że wkład wypełniony naturalnym pierzem może powodować reakcje uczuleniowe maluchów.

Pościel dla niemowląt – rodzaj zapięcia

Wszelkie produkty przeznaczone dla dzieci powinny cechować się starannym wykończeniem wszystkich elementów. W przypadku pościeli warto zwracać uwagę na rodzaj zapięcia i wybierać te produkty, które posiadają delikatny suwak ukryty pod zakładką z materiału. W ten sposób ogranicza się ryzyko zadrapania skóry dziecka oraz połknięcia drobnych elementów, takich jak na przykład guziki.

Komplety pościeli dla niemowląt

W przypadku małych dzieci warto posiadać co najmniej dwa komplety pościeli. W skład każdego z nich powinno wchodzić prześcieradło z gumką zabezpieczającą je przed podwijaniem się oraz ochronny podkład na materac. Najmłodsze dzieci mogą z powodzeniem spać w rożkach niemowlęcych lub śpiworkach. Dla nieco starszych dzieci polecana jest tradycyjna kołderka oraz poduszka. Typowa pościel niemowlęca 120×90 cm jest bardzo uniwersalna i posłuży dziecku przez długi czas.