Rożek niemowlęcy – jaki wybrać?

Rożki dla niemowląt stanowią już od dawna niezwykle istotny element wyprawki dla noworodka. Tradycyjny rożek bawełniany jest miły w dotyku, zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa oraz komfort termiczny. Na rynku pojawiają się również nowe produkty, takie jak na przykład rożek minky. Warto zatem zastanowić się nad tym, który z różków wybrać?

Rożki dla niemowląt

Klasyczny rożek bawełniany jest bardzo powszechnie stosowanym produktem. Maluch po urodzeniu potrzebuje dość ścisłego otulenia , które symuluje warunki panujące w macicy. Dzięki temu dziecko ma poczucie bezpieczeństwa oraz staje się spokojniejsze. Ponadto, poza wpływem na komfort psychiczny dziecka, rożek bawełniany zapewnia mu również komfort termiczny. Bawełna jest bowiem przyjemnym w dotyku materiałem, który ma dobre właściwości termiczne, a jednocześnie nie ogranicza dostępu powietrza do skóry dziecka i nie powoduje powstawania otarć oraz odparzeń. Ponadto, dobrej jakości rożek bawełniany jest hipoalergiczny i nie wywołuje reakcji uczuleniowej. Na rynku dostępne są rożki dla niemowląt różniące się grubością. Dzięki temu można znaleźć produkt idealny na daną porę roku oraz aktualnie panujące warunki atmosferyczne.

Rożek minky

Rożki wykonane z tkaniny minky są coraz bardziej popularne. Taki rożek jest bardzo atrakcyjny wizualnie i niezwykle miły w dotyku. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to tkanina syntetyczna, która jedynie w niewielkim stopniu jest przepuszczalna dla powietrza. W związku z tym, jego stosowanie w okresie letnim może prowadzić do przegrzewania dziecka. Lepszym rozwiązaniem jest zakup rożka, którego wnętrze wykonane jest z bawełny, a jedynie zewnętrzną cześć pokrywa ładnie prezentująca się tkanina minky.

Rożek twardy czy miękki?

Z uwagi na to, że rożek ma za zadanie delikatne otulenie malucha w pierwszych dniach jego życia, powinien on być dość miękki. W przypadku starszych dzieci można używać rożki posiadające twardą wkładkę, które są bardziej pewne w trzymaniu. Rożek w wkładką usztywniającą, lepiej podtrzymuje ciało dziecka, i jest ułatwieniem dla rodziców.