Ubranka dla niemowlaka – czym się kierować przy zakupie?

Przygotowania na przyjście dziecka zaczynają się najczęściej od kupowania ubranek. W sklepach zachwycają przeróżne kolorowe ciuszki, w których każdy maluszek będzie wyglądał prześlicznie. Zanim jednak przyszli rodzice wybiorą się na zakupy, powinni zastanowić się nad kilkoma ważnymi rzeczami.

Jakie ubranka będą rzeczywiście potrzebne?

Rodzice zwykle zapominają, że noworodki rosną bardzo szybko, więc nie warto kupować zbyt wielu rzeczy na początek. Najlepiej sporządzić listę, na której znajdą się niezbędne ubranka dla niemowląt. Pozwoli to kupić to, co rzeczywiście jest niezbędne. Kupowanie zbyt dużej ilości ubranek dla noworodka kończy się zwykle tym, że wiele z nich dziecko nie założy ani razu, bo po prostu z nich wyrośnie.
Do najważniejszych elementów wyprawki dla noworodka będą należały śpioszki i pajacyki niemowlęce, body kopertowe i zwykłe, kombinezon, koszulki, kaftaniki, skarpetki i czapeczki. Jesienią i zimą mogą się przydać cieplejsze rzeczy, np. sweterki, spodnie czy ciepłe czapki. Na wiosnę i lato odpowiednie będą lekkie, przewiewne ubranka, które pozwolą maluchowi zachować komfort termiczny.
Podaną listę można oczywiście rozszerzać o inne elementy garderoby, ale trzeba pamiętać, że dziecko błyskawicznie z nich wyrośnie, więc należy to robić rozsądnie. Z kolei ubieranie dzieci w większe ubrania sprawi, że niemowlakowi będzie niewygodnie.

Tkaniny przyjazne dziecku

Skóra noworodka i niemowlęcia jest bardzo delikatna i wrażliwa. Dlatego bardzo ważne są tkaniny , z których wykonano ubranka dla niemowląt. Powinny to być przede wszystkim materiały naturalne, czyli bawełna, len czy przędza bambusowa.
Szczególną uwagę należy zwrócić na części ubrania, które stykają się bezpośrednio ze skórą, m.in. na bieliznę. Materiały muszą mieć odpowiednie atesty i certyfikaty, które potwierdzają, że ubranka z nich zrobione będą bezpieczne dla dzieci.
Rodzice powinni uważać na ubrania z wełny, ponieważ zdarza się, że dziecko może być uczulone na ten rodzaj tkaniny.
Nie poleca się natomiast ubranek z tworzyw sztucznych. Najczęściej nie przepuszczają one dostatecznie powietrza, co sprawia, że delikatna skóra niemowlaka jest narażona na przegrzanie i złą wentylację. To może prowadzić do powstania nieprzyjemnych podrażnień, wysypek i potówek.

Warto postawić na funkcjonalne i sprytne modele

Przy wyborze ubranek dla niemowląt trzeba pamiętać, że dzieci często niezbyt chętnie współpracują z rodzicami przy ubieraniu. Dlatego należy wybierać sprytne modele, które tę czynność ułatwią. Będzie to np. pajacyk niemowlęcy, który umożliwi zmianę pieluszki bez ściągania rękawów. Dlatego zawsze należy patrzeć, jak dana część ubrania jest zapinana i jak ją się zakłada.
Zapięcia niemowlęcych ubranek to kolejna sprawa, na którą trzeba zwrócić uwagę. O wiele wygodniejsze niż tradycyjne guziki są płaskie napy. Łatwo się je zapina i rozpina. Trzeba tylko uważać, żeby nie były wykonane z materiałów z dodatkiem niklu, który wyjątkowo często powoduje uczulenia.
Ubranka niemowlęce powinny być wygodne nie tylko dla rodziców, ale przede wszystkim dla dzieci. Muszą dawać im swobodę ruchu, bezpieczeństwo i wygodę. Najlepiej sprawdzają się proste kroje, bez zbyt wielu ozdób.
Rodzice powinni pamiętać, że choć różnego rodzaju ozdoby i naszywki bardzo zdobią ubranka, to muszą być bezpieczne dla malucha. Nadruki powinny być trwałe i wykonane przy pomocy bezpiecznych technik i materiałów. Wszelkie aplikacje muszą być dobrze przymocowane, aby dziecko ich nie oderwało. Nie mogą też uwierać malucha.